Parkiety z roku na rok zyskują na popularności, wypierając płytki, kamienie czy linoleum, a już na pewno wykładziny. Te ostatnie na szczęście odeszły już do lamusa i spotkać je można jedynie w miejscach takich jak przedszkola czy stare popeerelowskie mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Również drewniane parkiety można znaleźć w starym budownictwie – jednak prawdziwe triumfy święcą w nowo budowanych mieszkaniach deweloperskich, gdzie trudno znaleźć kogoś, kto nie chciałby wyłożyć salonu, a także wielu innych pomieszczeń stylowym parkietem.
Wpisując w wyszukiwarkę frazę „salon podłóg Poznań”, znajdziemy mnóstwo ofert od najróżniejszych producentów ze stolicy Wielkopolski, oferujących wiele rodzajów parkietów. Są jasne, ciemne, kolorowe, ułożone w najróżniejsze wzory, z drewna krajowego i zagranicznego. Dlaczego są tak popularne i różnorodne? I jak wybrać ten właściwy? Czy aby na pewno da się znaleźć idealny parkiet do Twojego domu, czy mieszkania? Na te i inne pytanie odpowiadamy w tym poradniku.
Z czego wynika ta popularność parkietów? Na pewno swój udział w tym sukcesie ma uniwersalność drewnianych desek. Chodzi tu zarówno o uniwersalność użytkową, jak i stylistyczną. Parkiety są łatwe w konserwacji i czyszczeniu, do którego nie trzeba wykorzystywać żadnych specjalnych środków, a jeżeli zostaną profesjonalnie położone, mogą służyć przez lata bez żadnych widocznych uszczerbków. Sprawdzają się w praktycznie każdym stylu, w jakim urządza się obecnie wnętrza, a i gama kolorystyczna, w jakiej występują, jest niezwykle bogata. Co jeszcze decyduje o popularności parkietów? Poza łatwym czyszczeniem i atrakcyjnym wyglądem są miłe w dotyku (nie tak zimne jak kamień czy kafelki), a ponadto przystępne cenowo. Rzecz jasna parkiet z egzotycznego drewna będzie droższy niż z rodzimej sosny, jednak każdy, kto kupuje lub remontuje dom, może sobie pozwolić na taki czy inny parkiet.
Uniwersalny charakter parkietu sprawia, że może się on sprawdzić w każdym typie pomieszczenia. I choć można ułożyć parkiet zarówno w małej kawalerce z aneksem kuchennym, jak i w salonie dużego podmiejskiego domu z ogrodem, to nie należy wszędzie kłaść takiego samego parkietu. Rodzaj drewna, jego kolor i sposób ułożenia koniecznie trzeba dostosować do pomieszczenia, tak, by wszystko razem wyglądało dobrze.
I tak w małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzą się jasne parkiety. Jeśli boimy się, że podłoga będzie nudna, możemy ozdobić ją kolorowym chodnikiem czy dywanikiem, jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy kłaść ciemnego parkietu. Jasny parkiet powiększa optycznie pomieszczenie. Powinniśmy też zwrócić uwagę na ułożenie desek – generalna zasada mówi, że linie ułożenia rozciągają pomieszczenie w danej płaszczyźnie. Dlatego też w pomieszczeniach długich i wąskich należy układać parkiet wszerz, żeby pomieszczenie poszerzyć, a w szerokich – wzdłuż, aby wydawało się dłuższe, a przez to bardziej przestronne.
Właściciele pomieszczeń o dużym metrażu nie muszą się przejmować takimi zasadami – w ich przypadku wybór ciemnego parkietu jest równie dobry, gdyż duża przestrzeń wybroni się sama. Mogą oni również wybrać ułożenie parkietu w jodełkę – doda to pomieszczeniu głębi, jednak nie powiększy go optycznie w żaden sposób.
- Tanie kinkiety ścienne - 21 kwietnia 2023
- Armatura łazienkowa Lublin, czyli jak wyposażyć łazienkę? - 18 listopada 2022
- Akcesoria do toalety - 19 października 2022